Ota yhteyttä meihin
Referenssi

Suosio kasvaa: Sähkökäyttöiset korkeudensäätöjärjestelmät teollisuuden työpisteisiin

Ergonomiasta on tullut tärkeää myös teollisuudessa. Sähköisesti korkeussäädettävien työpöytien kysyntä kasvaa.

RAU GmbH: Sähkökäyttöiset korkeudensäätöjärjestelmät teollisuuden työpisteisiin

Saksalaisen RAUn tehtaalla tuoksuu puu. Syy käy tehtaalla vierailijoille nopeasti ilmi: RAU valmistaa erilaisia työpisteitä, joissa on suuret pyökkiset työtasot. Tämä yksityisyritys on valmistanut työskentelylaitteita jo vuodesta 1946, ja viime vuosina tuotevalikoimaan ovat lukeutuneet myös sähköisesti korkeussäädettävät työpöydät ja -pisteet.

Kestävä tuotanto ja paikalliset hankinnat

Tämä eteläsaksalainen yritys on kasvanut nopeasti viime vuosina. Nykyisin yrityksessä on 110 työntekijää. RAUn myynti- ja markkinointijohtaja Gero Henninger kertoo: ”Laatu, paikallisuus ja kestävä kehitys ovat RAUlle erittäin tärkeitä.” Puu hankitaan lähiseudulta ja kuivataan ja työstetään täällä sen myöhempää käsittelyä varten. Prosessissa käytetty energia tuotetaan yrityksen omalla sähkön ja lämmön yhteistuotantoyksiköllä. Energiantuotantoon käytetään myös katolle asennettuja aurinkopaneeleja. Sähkökäyttöisiä karamoottoreitakaan ei tuoda Itä-Aasiasta, vaan ne toimittaa tanskalainen LINAK.

Ennakoiva ajattelutapa – energiasta ergonomiaan

RAU ajattelee ennakoivasti, eikä tämä rajoitu pelkästään omaan energiantuotantoon, vaan yrityksen tuotevalikoimassa on ollut korkeussäädettäviä työpisteitä jo lähes 15 vuotta. Yhteistyö LINAKin kanssa on jatkunut jo noin 6 vuotta.

LINAK esitteli työpöytien sähköisen korkeudensäädön jo noin 30 vuotta sitten. Gero Henninger tietää, että idea on peräisin Pohjoismaista ja saavutti siellä jalansijaa varsin nopeasti.

Nykyisin kaikki tietävät, että liiallinen istuminen on haitallista terveydelle. Myös vääränlainen istuminen voi aiheuttaa terveysongelmia. Joustavasta ja ergonomisesta työskentelystä on tullut jo standardi erityisesti suuryrityksissä.

Pyökkiset työtasotSuurikokoiset pyökkiset työtasot ovat RAUn erikoisalaa. Kuva: RAU GmbH
 

Pienillä ja keskisuurilla yrityksillä on vielä jonkin verran parantamisen varaa. Saksalainen toimialajärjestö Industrieverband Büro und Arbeitswelt e.V. on vahvistanut tämän hiljattain julkaistussa tutkimuksessaan. Korkeussäädettävien työpöytien kysyntä kasvaa – myös Saksassa.

Ergonomiasta on tullut tärkeää myös teollisuudessa. ”Manuaalisesti säädettävien työpisteiden osuus teollisuudessa on korkea, mutta eniten kasvua olemme havainneet sähköisesti säädettävissä ratkaisuissa”, Henninger kertoo.

Hydraulisylintereistä sähkökäyttöisiin, huoltovapaisiin karamoottorijärjestelmiin

RAU käytti aiemmin korkeudensäätöjärjestelmissään hydraulisylinterejä. ”Huoltokustannukset olivat erittäin korkeat, joten aloimme etsiä huoltovapaita ratkaisuja”, Henninger kertoo.

Yritys kokeili joitakin ratkaisuja, kuten pöytää, jossa oli käsikampi ja sähkömoottori. ”Ne eivät olleet parhaita mahdollisia”, Henninger toteaa. Kun yhteistyö LINAKin kanssa kuusi vuotta sitten alkoi, RAU päätti käyttää ainoastaan sähkökäyttöisiä ratkaisuja.

”Sähkökäyttöiset ratkaisut eivät kaipaa huoltoa, ne ovat puhtaita ja ne on helppo asentaa pöytiin”, Henninger toteaa ja jatkaa: ”LINAK tarjosi meille hyödyllistä tukea.” RAU käyttää lineaarisissa sähkökäyttöisissä ratkaisuissaan DL1A- ja DL15-nostopilareita. Sähkökäyttöisiä korkeussäädettäviä työpisteitä on tarjolla eri painoluokissa kuormitus-, laitteisto- ja käyttövaatimuksista riippuen. Painoluokat ovat 150, 300 ja 650 kg.

TyöpisteetRAU tarjoaa asiakkailleen erilaisia yhdistelmiä. Esimerkiksi koko, pöytälevy ja värit voivat vaihdella. Yhdistelmiä on lähes loputtomasti, joten asiakkaiden on helppo löytää tarpeisiinsa sopiva ratkaisu. Kuva: RAU GmbH
 

Loputtomasti yhdistelmiä asiakkaiden vaihteleviin tarpeisiin

”Standardeja on paljon”, Henninger kertoo. Työpöytiä on tästä huolimatta saatavilla erilevyisinä ja rakenteeltaan erilaisina, joten niitä voidaan yhdistellä yksilöllisesti. Erilaisia työtasovaihtoehtoja on paljon, ja taso voi olla vaikkapa umpipuuta. Myös komponenttien väreissä on valinnanvaraa. Yhdistelmiä on lähes loputtomasti, joten asiakkaat löytävät tarpeisiinsa sopivan ratkaisun.

RAU toimittaa tuotteita vain ammattikäyttöön. Yritys on hiljattain avannut myyntinsä tueksi myös verkkokaupan, josta ostajat ohjataan lähimmän jälleenmyyjän luo.

Voit pyytää paikallisesta LINAK-tytäryhtiöstä lisätietoja karamoottoriratkaisuista teollisuustyöpisteisiin ja teknisiin työpisteisiin.

Liikuteltava työpisteLiikuteltavat työpisteet tuovat joustavuutta – sekä yrityksen tuotantoon että käyttäjille. Kuva: RAU GmbH
 

Tiedostot

Tuotannon ergonomia

Ergonomian paraneminen vähentää lihasten väsymistä sekä tuki- ja liikuntaelinten sairauksia

Haluatko kysyä jotakin?

- Tiimimme avustaa yritystäsi mielellään antamalla teknisiä tietoja, ohjeita projektien käynnistämiseen ja paljon muuta.

Ota yhteyttä